Zabezpiecz zdjęcia przed kradzieżą

Znasz ten moment? Analizujesz konkurencję i nagle rzuca Ci się w oczy...

Sprawdzasz czy na pewno masz rację.

Tak, to Twoje zdjęcie. Sprzedaje u konkurencji.

Więc dzwonisz aby wyjaśnić sytację. Spotykasz się ze stwierdzeniem że kłamiesz, natomiast rozmówca twierdzi że ma pełne prawa do fotografii. Nieprzyjemna sytuacja prawda?

Chcesz to zmienić?

Jak zabezpieczyć zdjęcia przed kradzieżą?

Są różne sposoby zabezpieczeń, mniej skuteczne oraz bardziej. Poniżej znajdziesz te warte zastosowania aby zabezpieczyć się przed kradzieżą. Niestety czasami naprawdę skuteczne sposoby to duży koszt.

Znak wodny na fotografiach.

Pierwszym sposobem, najłatwiejszym do wykonania a zarazem najskuteczniejszym i darmowym jest nakładanie znaku wodnego na grafikę (najlepiej w jednym odpowiednim lub w kilku miejscach). Ta metoda często odstrasza potencjalnego „złodzieja”, ponieważ w taki sposób oznacza się prawa autorskie a użycie jakiekolwiek grafiki lub zdjęcia, które są chronione prawem autorskim może mieć olbrzymie konsekwencje prawne i finansowe.

Aby zachować jakość zdjęcia, należy nałożyć znak wodny o niewielkim kryciu. Stanie się on wtedy mało widoczny a osoba, która „pożyczy” sobie zdjęcie, będzie miała problemy z usunięciem takiego znaku.

  • Pamiętaj. Znaku wodnego nie możemy nakładać na zdjęcia do których nie mamy praw lub są pobrane z internetu nawet z darmową licencją do użytku komercyjnego.


Podmiana zdjęć przy pobieraniu.

Kolejny sposób to zaszycie w kodzie źródłowym strony, aplikacji itp. fragmentu dodatkowego kodu wzbogaconego o odpowiedni klucz powodujący zamianę zdjęcia w momencie pobrania. Ta metoda wymaga wiedzy programistycznej.

Jak to działa?

Użytkownik pobiera zdjęcie, które widzi na ekranie monitora, po pobraniu zdjęcia na dysk i jego otwarciu widzi zupełnie inne zdjęcie np. to samo ale ze znakiem wodnym lub zupełnie inne, które zostanie ustawione dla wszystkich pobrań.

Ten sposób świetnie się sprawdzi przy zabezpieczeniu zdjęć na stronie internetowej czy blogu.

Zaszycie informacji o prawach majątkowych lub licencji w danym pliku (JPG, PNG).

Ta metoda wymaga wiedzy informatycznej, Użytkownik pobierając zdjęcie nie zdaje sobie sprawy, że w jego pliku zaszyte są informacje o prawie autorskim. Jeżeli zauważymy, że ktoś wykorzystuje nasze zdjęcie w łatwy sposób dzięki tej metodzie możemy mu to udowodnić.

Niestety mimo takiego zabezpieczenia „złodziej” może pobrać zdjęcie a my możemy po prostu nie zauważyć, że ta osoba je wykorzystuje w jakikolwiek sposób. Jedynym sposobem aby to wiedzieć jest sprawdzanie na bieżąco w internecie, monitorowanie czy to zdjęcie się nie pojawia np. w social media, stronach www czy blogu.


fotografia; bezpieczeństwo; znak wodny; zabezpieczenie zdjęć