Przygotowanie zdjęć reklamowych do użytku w internecie

Fotografie produktowe internet

Do publikacji internetowej pliki tworzymy i zapisujemy zawsze w palecie barw RGB, w 72 dpi oraz w formatach plików JPG, PNG – są to najpopularniejsze formaty grafiki rastrowej.

Krótkie wyjaśnienie:

Paleta RGB (red, green, blue) – plik zapisany w tej palecie dedykowany jest dla ekranów, wyświetlaczy urządzeń typu telefon, tablet, laptop. Paleta ta odpowiednikiem kolorów jakie widzi ludzkie oko. Dzięki łączeniu i kombinacji kolorów z tej palety możemy uzyskać szeroki zakres barw pochodnych. Barwy te określają dokładnie to co fizycznie jesteśmy w stanie zobaczyć (np. na ekranie monitora).

DPI – liczba pixeli przypadających na cal. Liczbę tą określamy rozdzielczością obrazu.

Plik JPG – format pliku, w którym stosowana jest metoda kompresji stratnej. Oznacza to że plik ma nadanych mniej bitów do przekazania informacji, co jest jednoznaczne z utratą jakości obrazu. Dzięki wspomnianej kompresji format ten ma niską wagę, czyli zajmuje znacznie mniej miejsca przestrzeni dyskowej lub serwerowej niż jakikolwiek inny format pliku.

Plik PNG – format pliku, w którym stosowana jest metoda kompresji bezstratnej. Oznacza to, że plik nie traci na jakości lecz ważny znacznie więcej niż plik JPG – ale uwaga! Mimo braku kompresji nie wolno tego formatu plików stosować w druku. Plik ten możemy zapisać zarówno z tłem jak i w przezroczystości, czyli bez tła.

  • Pliki zapisane w tych formatach możemy umieszczać na różnych polach internetowych np. na kanałach social media, stronach www czy też w korespondencji e-mail.


Zdjęcia JPG i PNG strona www, pozycjonowanie (SEO).

Dodając w/w pliki na stronę internetową dobrze jest je skompresować na potrzeby web, najlepiej do 350kb. Dzięki takiej kompresji strona nie zostanie obciążona, będzie przyjazna wyszukiwarkom internetowym. Kompresja plików również znacznie ułatwia optymalizację, pozycjonowanie SEO/SEM.

  • Jeżeli waga PNG jest duża, nie jest polecane wykonywanie mocnej kompresji tego pliku, ponieważ pojawi się na obrazie efekt piasku


  • Zapisane pliki należy zawsze oglądać w rzeczywistej wielkości (100%), tylko wtedy uzyskamy odpowiednie wartości obrazu tj. faktyczna jakość zdjęcia/grafiki, jej elementy a także kolorystyka.


Reasumując, na potrzeby internetu zapisujemy:

  • W palecie barw RGB

  • 72 dpi

  • W formacie plików JPG i PNG

  • Wadze nieprzekraczającej 350kb



Co się wydarzy, gdy błędnie zapiszemy?

Otwierając plik po zapisie w jakiejkolwiek przeglądarce internetowej zobaczymy zupełnie inne odcienie kolorystyczne niż te, które nadaliśmy w projekcie (odcienie mogą być inne w zależności od przeglądarki). Taka sytuacja jest niepożądana, tym bardziej w przypadku kreowania wizerunku swojej marki, gdzie każdy element identyfikacji powinien być spójny wizualnie i kolorystycznie.

Wydruk z pliku, który został przygotowany w złej palecie barw wyjdzie nieprawidłowy. Pojawi się znaczna różnica w kolorystyce, kolory będą ciemniejsze, mniej nasycone lub zmienią się na zupełnie inne.



fotografia reklamowa; fotografia produktowa; packshot; MocFleszy; Studio Fotograficzne; Warszawa