Fotografia produktowa - przygotowanie do druku.

Przygotowanie plików do druku jest ważne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo. Musimy mieć świadomość co się stanie jeżeli plik zostanie przygotowany błędnie.


Dzięki poprawnemu przygotowaniu plików nie zostaniemy zawiedzeni min. różnicami kolorystycznymi, „wysypaniem” się czcionek czy jakością projektu i jego wydruku.


Poniżej prezentujemy treść specjalistyczną pochodzącą od zewnętrznego eksperta w dziedzinie poligrafii

Jestem projektantem, grafikiem komputerowym (DTP, 2D, WEB) i webdesignerem. Od 5 lat zawodowo zajmuję się szeroko pojętym projektowaniem graficznym na potrzeby druku oraz internetu. Specjalizuję się w projektowaniu kreacji marek, systemów identyfikacji wizualnej firm z zastosowaniem marketingu i psychologii koloru oraz w druku zarówno standardowym jak i specjalistycznym. Zajmuję się również UI/UX designem, projektuję intuicyjne i responsywne strony www oparte o najnowsze technologie. Prowadzę kursy z grafiki komputerowej i udzielam konsultacji graficzno - marketingowych. Od 2 lat prowadzę własną agencję reklamową. Jestem perfekcjonistką, osobą ambitną, pomocną, dążącą uparcie do wyznaczonego sobie celu, kochającą swoją pracę i życie.


Chciałabym poruszyć pewne zagadnienia tj. w temacie artykułu - ściśle związane z moją specjalizacją, które zapewne nie raz i nie dwa przydadzą się w życiu prywatnym i zawodowym każdego z Was.



No, więc o co tak na prawdę chodzi z przygotowaniem plików…

Przygotowanie plików do druku

Przygotowanie plików do publikacji drukarskiej wymaga ogromnej wiedzy graficznej i poligraficznej. Aby profesjonalnie i perfekcyjnie przygotować pliki do takiej publikacji należy znać bardzo dobrze programy graficzne, zasady druku na różnych materiałach oraz rodzaju druku np. druk cyfrowy, offsetowy, atramentowy, sublimacyjny, UV, wielkoformatowy i wiele innych. Do każdej publikacji drukarskiej o konkretnym rodzaju druku musimy odpowiednio przygotować plik – do każdego rodzaju inaczej.

Ale spokojnie, nie będę zagłębiała się w ten temat, bo to temat dla bardziej zaawansowanych grafików.

Podpowiem jak bez zaawansowanej wiedzy graficznej, przygotować plik do podstawowego druku, na standardowym papierze i rodzaju druku. Jak zrobić to dobrze i się nie zawieść przy odbiorze swoich wydruków.

  • Pliki do druku zawsze projektujemy i zapisujemy w palecie barw CMYK oraz 300 DPI (dpi podane dla małych formatów do A3). Liczba DPI jest uzależniona od wielkości pliku i jego wydruku.

  • Projekt powinien być powiększony o tzw. spady, czyli obszar dodatkowy, na który musi zostać naciągnięte tło ale NIE MOGĄ na ten obszar wychodzić teksty czy grafiki. Spady zostaną odcięte po wydruku do wyjściowego formatu.

  • Wszystkie teksty należy zamienić na krzywe. Jeżeli tego nie zrobimy istnieje duże prawdopodobieństwo zamiany fontów na inne, losowe (często najpopularniejsze typu Arial, Comic Sans, Times New Roman itp.).

  • Plik zapisujemy jako PDF (drukarski) o ile drukarnia nie prosi o inny format pliku np. tiff.

Dlaczego paleta barw CMYK?

Paleta barw CMYK (cyan, magenta, yellow, black) – jest to paleta przeznaczona tylko i wyłącznie do druku. W jej skład wchodzą cztery podstawowe kolory farb drukarskich jakie wykorzystywane są w druku.

Jaki format zapisu do druku?

PDF (drukarski) – zapis pliku PDF najlepiej w standardzie 1.3 lub 1.4 (w zależności od wymagań drukarni) z profilem kolorystycznym maszyny na jakiej będzie wykonywany druk. W momencie nadania błędnego profilu, jest duże prawdopodobieństwo, że w produkcji wyjdą inne kolory, odcienie a nawet w trakcie druku może rozlać się tusz na drukowany materiał.
UWAGA Plików do druku NIE PRZYGOTOWUJEMY w Canvie, Wordzie, Paincie i innych tego typu programach. Te programy oferują max 72 dpi i paletę RGB oraz mocną kompresję stratną plików (nawet PDF).

Można wykorzystywać je do przygotowywania grafik/zdjęć na potrzeby internetu lecz NIE NADAJĄ SIĘ ONE DO PRZYGOTOWANIA PROJEKTÓW DRUKARSKICH!

  • Darmowe oprogramowanie Canva można wykorzystać przygotowując grafiki bądź zdjęcia na potrzeby internetu, lecz NIE NADAJĄ SIĘ ONE DO PROJEKTÓW DRUKARSKICH


Tutaj jak widać sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Plik, który nie zostanie zapisany poprawnie zgodnie ze specyfikacją drukarską (min. we właściwyej palecie barw, formacie pliku, o odpowiednich zgodnościach i profilach) istnieje spore prawdopodobieństwo, że elementy np. ikony, zdjęcia, logo znikną z projektu całościowo lub częściowo, czcionki zamienią się na inne (często na standardowe typu Arial), kolory użyte w projekcie zostaną nienasycone lub zmienione na zupełnie inne (np., kolor niebieski stanie się kolorem fioletowym). W najgorszym przypadku tusz w druku zaleje nasz projekt i zamiast pięknej grafiki otrzymamy jedną wielką plamę o losowym kolorze.


Powyższy artykuł, opis poszczególnych zagadnień to tylko kropla w morzu. Każdy z tematów można – a nawet należałoby rozszerzyć. Nie mniej jednak mam nadzieję, że w czytelny i przejrzysty sposób rozjaśniłam wiele wątpliwości. Wierzę, że artykuł okaże się być pomocny na wielu płaszczyznach, wskazówki i sposoby zawarte w nim znajdą zastosowanie w bardzo wielu przypadkach, zarówno w kontekście potrzeb prywatnych jak i uzupełnienia swojego biznesu.



Dziękuję,
Judyta Kowalczyk
Web & Graphic Designer
www.iclouders.pl






fotografia produktowa, katalog, jak przygotować zdjęcia do druku, zdjęcia do katalogu